Programul complet One World Romania

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Intre 13 si 19 martie are loc editia cu numarul 10 a Festivalului de Film Documentar si Drepturile Omului One World Romania. Peste 50 de documentare vor fi proiectate la Cinema Elvira Popescu, Union, Eforie si Muzeul Taranului Roman.

Pe langa filme, spectatorii vor avea la dispozitie si evenimente conexe: dezbateri, ateliere, expozitii.

Tema editiei de anul acesta a One World Romania este frica si diferitele sale manifestari in societate, iar filmele pe care le vom vedea exploreaza originile temerilor noastre si cum putem trece peste ele.

17155240_10154389971653994_7260652693748548833_n.png

Imaginea One World Romania reda tema generala a festivalului prin folosirea papusilor rusesti. Fiecare dintre cele zece papusi reprezinta o editie a festivalului, dar si o reprezentare a fricii. Papusile folosite pentru a ilustra festivalul in 2017 sunt desenate de Pisica Patrata (Alexandru Ciubotariu) si animate de Tudor OM. Grafica este realizata de Crina Ioana Athanasiu si Adriana Jipa.

Programul complet al festivalului:

MARTI, 14 MARTIE

EVENIMENTE
Rezidenta Scena9
17:00, De 10 ani in Europa: pe val, la vale si inapoi

FILME
Eforie
10:00,Lectia de patriotism  * - (proiectat impreuna cu Oameni de nisip si Refugee Blues)
(proiectie dedicata exclusiv liceenilor)
14:30,Fratia  *
(proiectie dedicata exclusiv liceenilor)
18:00,Gulistan
20:30,FC Roma  *
(Lansare Kinedok)
Elvire Popesco
18:00,Hissein Habre: tragedia Ciadului
20:30,Un film autist normal *
Rezidenta Scena9
17:00,Infinitul la Ceske Velenice
Studioul HORIA BERNEA Muzeul Taranului
18:30,Anarhistul american
20:30,Tara moarta *
Union
18:00,Cameraperson
20:30,Iubirile Europei *

16998736_10154389972518994_4312970419026591059_n.jpg

MIERCURI, 15 MARTIE

EVENIMENTE
Rezidenta Scena9
17:00, Bolile sanatatii

FILME
Centrul National al Dansului
19:30,Conversatia mea cu Florence  *
Eforie
10:00,Bine ati venit la liceul nostru
(proiectie dedicata exclusiv liceenilor)
14:30,Un film autist normal *
(proiectie dedicata exclusiv liceenilor)
18:00,Un film autist normal *
20:30,Uzura *
Elvire Popesco
18:00,FC Roma  *
20:30,Alegeri grele - (proiectat impreuna cu Lectia de patriotism)
20:30,Lectia de patriotism  * - (proiectat impreuna cu Alegeri grele)
Studioul HORIA BERNEA Muzeul Taranului
18:30,Amintirile unui suflet penitent
20:30,Iubirile Europei *
Union
18:00,Procesul *
20:30,Samuel printre nori *

16939241_10154389972383994_8190934664466179445_n.jpg

JOI, 16 MARTIE

EVENIMENTE
Rezidenta Scena9
17:00, Fara frica despre violenta domestica

FILME
Eforie
14:30,Furia alba *
(proiectie dedicata exclusiv liceenilor)
18:00,Maladia Haider
20:30,O viata germana  *
Elvire Popesco
18:00,Samuel printre nori *
20:30,Fratia  * - (proiectat impreuna cu Oameni de nisip)
20:30,Oameni de nisip - (proiectat impreuna cu Fratia)
Galeria Posibila
19:00,Conversatia mea cu Florence  *
Studioul HORIA BERNEA Muzeul Taranului
18:30,Furia alba *
20:30,Insulta *
Union
18:00,Circuit  *
20:30,Uzura *

17103814_10154389972258994_2263150165726335602_n.jpg

VINERI, 17 MARTIE

EVENIMENTE
Rezidenta Scena9
17:00, Coalitia fricii

FILME
Eforie
10:00,Turn
(proiectie dedicata exclusiv liceenilor)
16:00,Totul e sub control  *
18:00,Un spital plutitor in Siberia *
20:00,Ada la Primarie  *
22:00,Raving Iran
Elvire Popesco
16:00,Lumea din umbra *
18:00,Toate guvernele mint  *
20:00,Bine ati venit la liceul nostru
22:00,Turn
Galeria Posibila
19:00,Primarul din Valea Mare
19:00,Un camin cultural
19:00,Letopisetul lui Hrib
19:00,Scoala de pe Aries
19:00,Maria lu’ Pascu
19:00,Eu, m-am nascut in Romania
19:00,In padurea cea stufoasa
Studioul HORIA BERNEA Muzeul Taranului
16:00,Refugee Blues - (proiectat impreuna cu Postasul cel cumsecade)
16:00,Postasul cel cumsecade  * - (proiectat impreuna cu Refugee Blues)
18:30,A inceput ploaia *
21:00,O viata germana  *
Union
16:00,Insulta *
18:00,Furia alba *
20:00,Ne vedem in Cecenia *
22:00,Puritate pentru eternitate

16996004_10154389971708994_4242511168508958608_n.jpg

SAMBATA, 18 MARTIE

FILME
Eforie
12:00,Ne vedem in Cecenia *
14:00,Bine ati venit la liceul nostru
16:00,Toate guvernele mint  *
18:00,Nu am trecut eu granita, a trecut ea prin mine *
20:00,Varza, cartofi si alti demoni  * - (proiectie dupa gala de premiere)
22:00,Mantuieste-ma
Elvire Popesco
12:00,Primarul din Valea Mare
12:00,Un camin cultural
12:00,Letopisetul lui Hrib
12:00,Scoala de pe Aries
12:00,Maria lu’ Pascu
12:00,Eu, m-am nascut in Romania
12:00,In padurea cea stufoasa
16:00,Familia cecena * - (proiectat impreuna cu Granite)
16:00,Granite - (proiectat impreuna cu Familia cecena)
18:00,Surori de sange  *
20:00,Gulistan
22:00,Totul e sub control  *
Studioul HORIA BERNEA Muzeul Taranului
12:00,Ada la Primarie  *
14:00,Lumea din umbra *
16:00,Raving Iran
18:30,Turn
21:00,Plante salbatice  *
Union
12:00,Alice are grija *
14:00,Un spital plutitor in Siberia *
16:00,Orasul 40
18:00,Postasul cel cumsecade  * - (proiectat impreuna cu Refugee Blues)
18:00,Refugee Blues - (proiectat impreuna cu Postasul cel cumsecade)
20:00,Vrabia golanca
22:00,Blocaj

619223775717098329_10154389972343994_5160846482419337978_n.jpg

DUMINICA, 19 MARTIE

FILME
Centrul National al Dansului
12:00,Familia cecena *
Eforie
14:00,Puritate pentru eternitate
16:00,Blocaj
18:00,Doua lumi in conflict
20:30,Proiectia filmului premiat
Elvire Popesco
14:00,Orasul 40
16:00,Anarhistul american
18:00,Plante salbatice  *
20:30,Tempestad
Studioul HORIA BERNEA Muzeul Taranului
11:30,Mantuieste-ma
14:00,Vrabia golanca
16:00,Weiner
18:30,Alice are grija *
20:30,Cameraperson
Union
14:00,Nu am trecut eu granita, a trecut ea prin mine *
16:00,Surori de sange  *
18:00,Maladia Haider
20:30,Tanarul patriot




Nici un comentariu inca vrei sa comentezi?

Evenimente promovate pe Metropotam

Locuri promovate pe Metropotam

Filme


Cinefili

Care este trilogia preferata?
|Rezultate|Alte sondaje