Festivalul Filmului European la București | 11-23 iunie 2019

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Între 11 și 23 iunie, în București, are loc cea de-a 23-a ediție a Festivalului Filmului European: peste 55 de filme de ficțiune (drame, comedii, biografii, thrillere, SF, fantastice, pentru copii), documentare și scurtmetraje - vor fi proiectate la:

Festivalul oferă o platformă de înțelegere a societății contemporane, care ne poate da răspunsuri la întrebarea „Încotro merge, de fapt, Europa?ˮ. Dar, ca să ne cunoaștem prezentul, trebuie să investigăm și trecutul, așa că noua ediție a FFE are atât filme și documentare recente, cât și o importantă selecție de filme clasice.

61822441_2379119515460374_5491969334160916480_n.jpg

Pe lângă secțiunile speciale consacrate, ARTE, Premiul LUX, Moldox, FFE Clasic, 23.FFE are și secțiuni speciale noi: Dincolo de Zid (la 30 de ani de la căderea zidului Berlinului, am pus la cale cea mai complexă retrospectivă a filmelor amplasate în Germania de Est), Sinergii (unde filmul devine teatru) și Tribut Bertolucci (dedicată marelui maestru italian, cu patru filme, dintre care trei proaspăt restaurate, în premieră pe marele ecran). Inedit va fi și maratonul de 24 de ore cu seria de documentare 24H Europe, unde 60 de tineri din 26 de țări europene vorbesc despre speranțele, fricile, visele și ambițiile lor.

Proiecțiile vor fi însoțite de întâlniri cu cineaști și actori, concerte, dezbateri, ateliere de film, lansări de carte și alte evenimente speciale.

Programul complet al proiecțiilor este disponibil aici: http://ffe.ro/2019

34536294_1856364991069165_2118603227044773888_n.jpg

Programul FFE în București: 11 – 23 iunie: 

  Marți 11 iunie – Gala de deschidere a FFE
TNB I.L.Caragiale – Sala Mare – Gala de deschidere
19:30 Lazzaro Felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro – r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120’

  Miercuri 12 iunie
Teatrul Unteatru
19:00 Persona (după un film de Ingmar Bergman) – regia: Peter Kerek / 2019 / 75’ (spectacol de teatru)

  Joi 13 iunie
Apollo 111 // Palatul Universul**
18:00 24 Hour Europe (6:00 - 7:00) The Next Generation – r: Britt Beyer, Vassili Silovic / Germania-Franța / 2019 / 24h (doc)
20:00 Opening PARTY

  Vineri 14 iunie
Cinema PRO
18:00 Baloane de curcubeu* / Rainbow Bubbles – r: Iosif Demian / România / 1982 / 132’ (lansare de carte, Q&A)
20:30 PARKING* – r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110’ (Q&A)

Institutul Balassi**
21:00 Timebox – r: Nora Agapi / România / 2018 / 69’ (doc)

Institutul Cervantes**
19:00 Donbass – r: Sergey Loznitsa / Germania / 2018 / 122’

  Sâmbătă 15 iunie
Cinema PRO
13:30 Novecento / 1900 – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 1976 / 314’
18:30 Katrina's Dream / Visul Katrinei* – r: Mirko Bischofberger, Dario Bischofberger / Italia / 2018 / 85’ (Q&A)
20:30 Notti magiche / Nopți magice / Magical Nights – r: Paolo Virzi / Italia / 2018 / 125’

Institutul Balassi**
21:00 Druga strana svega / Cealaltă parte a tuturor lucrurilor / The Other Side of Everything – r: Mila Turajlić / Serbia / 2017 / 100’ (doc)

Institutul Cervantes**
19:00 Bezkrainata gradina / Grădina infinită / The Infinite Garden – r: Galin Stoev / Bulgaria / 2017 / 90’

  Duminică 16 iunie
Cinema PRO
16:30 Supa Modo – r: Likarion Wainaina / Germania / 2018 / 74’
18:00 Romanian Short Waves / Cannes 2019* (Q&A)
20:00 El Reino / Jocuri de putere / The Realm – r: Rodrigo Sorogoyen / Spania / 2018 / 122’

Institutul Balassi**
21:00 Styx – r: Wolfgang Fischer / Germania / 2018 / 94’

  Luni 17 iunie
Apollo111 // Palatul Universul
20:00 Psycho (după o idee de Robert Bloch) – regia: Iris Spiridon / 2019 / 90’ (spectacol de teatru)

Institutul Balassi**
21:30 Proiecția filmului mut Vântul / The Wind – r: Victor Sjöström / S.U.A. / 1928 / 95’, acompaniat sonor de FOLEY’ALA. (In Memoriam Tudor Caranfil)

  Marți 18 iunie
Cinema Elvire Popesco
18:30 PARKING – r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110’
20:30 Zerschlag mein Herz / Îmi rupi inima / Crush my Heart – r: Alexandra Makarová / Austria / 2018 / 99’

Cinema Muzeul Țăranului
18:30 Stebuklas / Miracolul / Miracle – r: Egle Vertelyte / Lituania / 2017 / 91’
20:30 Non ci resta che il crimine / Mai avem nevoie și de crime / All you need is Crime – r: Massimiliano Bruno / Italia / 2019 / 102’

Cinemateca Eforie
14:00 Supa Modo – r: Likarion Wainaina / Germania / 2018 / 74’
16:00 Die Stille nach dem Schuß / Legenda Ritei / The Legend of Rita – r: Volker Schlöndorff / Germania / 2000 / 103’
18:00 Katrina's Dream / Visul Katrinei – r: Mirko Bischofberger, Dario Bischofberger / Italia / 2018 / 85’
20:00 Persona – r: Ingmar Bergman / Suedia / 1966 / 84’

  Miercuri 19 iunie
Cinema Elvire Popesco
18:00 Tegnap / Ieri / Yesterday – r: Bálint Kenyeres / Ungaria / 2018 / 119’
20:30 La douleur / Durerea / Memoir of War – r: Emmanuel Finkiel / Franța / 2018 / 126’

Cinema Muzeul Țăranului
18:30 Souvenir / Suvenir – r: Bavo Defurne / Belgia / 2016 / 90’
20:30 God Exists, Her Name Is Petrunija / Dumnezeu există și numele lui e Petrunija / God Exists, Her Name Is Petrunija – r: Teona Strugar Mitevska / Macedonia de Nord / 2019 / 100’

Cinemateca Eforie
14:00 Styx – r: Wolfgang Fischer / Germania / 2018 / 94’
16:00 Buğday / Grâne / Grain – r: Semih Kaplanoğlu / Turcia / 2017 / 127’
18:30 Psycho – r: Alfred Hitchcock / S.U.A. / 1960 / 109’
20:30 Sonnenallee / Aleea Soarelui / Sun Alley – r: Leander Haußmann / Germania / 1999 / 101’

Centrul Ceh**
19:00 MOLDOX LAB / laborator de film documentar din Republica Moldova

Goethe-Institut // PAVILION 32**
19:00 Barbara – r: Christian Petzold / Germania / 2012 / 105’

Institutul Cervantes**
19:00 Corée du Nord: les hommes des Kim / Coreea de Nord: oamenii lui Kim / All the Dictator's Men – r: Marjolaine Grappe / Franța-Germania / 2018 / 63’ (doc)

Spațiul Public European**
19:00 Kona fer í stríð / Femeie în război / Woman at War – r: Benedikt Erlingsson / Islanda / 2018 / 101’

  Joi 20 iunie
Cinema Elvire Popesco
18:30 Druga strana svega / Cealaltă parte a tuturor lucrurilor / The Other Side of Everything – r: Mila Turajlić / Serbia / 2017 / 100’ (doc)
20:30 Fuga / Fugue – r: Agnieszka Smoczynska / Polonia / 2018 / 102’

Cinema Muzeul Țăranului
18:30 Die Stille nach dem Schuß / Legenda Ritei / The Legend of Rita – r: Volker Schlöndorff / Germania / 2000 / 103’
20:30 La douleur / Durerea / Memoir of War – r: Emmanuel Finkiel / Franța / 2018 / 126’

Cinemateca Eforie
14:00 Happy / Fericit – r: Carolin Genreith / Germania / 2016 / 90’ (doc)
16:00 O Gios tis Sofias / Fiul Sofiei / Son of Sofia – r: Elina Psykou / Grecia / 2017 / 111’
18:00 Goodbye, Lenin! / Adio, Lenin! – r: Wolfgang Becker / Germania / 2003 / 113’
20:00 My Left Foot: The Story of Christy Brown / Piciorul meu stâng – r: Jim Sheridan / Irlanda / 1989 / 98’

Centrul Ceh**
19:00 Agatha Christie, la reine du crime / Agatha Christie – regina crimei / Agatha Christie – The Queen of Crime – r: André Schäfer, Anna Steuber / Germania-Franța / 2017 / 52’ (doc)

Goethe-Institut // PAVILION 32**
19:00 The Lives of Others / Viețile altora / Das Leben der Anderen – r: Florian Henckel von Donnersmarck / Germania / 2006 / 137’

Institutul Cervantes**
19:00 No sé decir adió / Mi–e greu să spun adio / Can't Say Goodbye – r: Lino Escalera / Spania / 2017 / 96’

  Vineri 21 iunie
Cinema Elvire Popesco
17:00 Kona fer í stríð / Femeie în război / Woman at War – r: Benedikt Erlingsson / Islanda / 2018 / 101’
19:00 Kääntöpiste / Punct de cotitură – r: Simo Halinen / Finlanda / 2018 / 104’
21:00 Celle que vous croyez / Identitate virtuală / Who You Think I Am – r: Safy Nebbou / Franța / 2019 / 102’

Cinema Muzeul Țăranului
18:30 Ministarstvo ljubavi / Ministerul iubirii / Ministry of Love – r: Pavo Marinković / Croația / 2016 / 103’
20:30 Egon Schiele: Tod und Mädchen / Egon Schiele: Moartea și Fecioara* / Egon Schiele: Death and the Maiden – r: Dieter Berner / Austria / 2016 / 109’ (Q&A)

Cinemateca Eforie
14:00 Bezkrainata gradina / Grădina infinită / The Infinite Garden – r: Galin Stoev / Bulgaria / 2017 / 90’
16:00 Skřivánci na niti / Ciocârliile pe sârmă / Larks on a String – r: Jiří Menzel / Cehoslovacia / 1990 / 94’
18:00 Barbara – r: Christian Petzold / Germania / 2012 / 105’
20:00 Il Conformista / Conformistul / The Conformist – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 1970 / 113’

Centrul Ceh**
19:00 The Dreamers / Visătorii – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 2003 / 115’

Goethe-Institut // PAVILION 32**
19:00 Goodbye, Lenin! / Adio, Lenin! – r: Wolfgang Becker / Germania / 2003 /113’

Institutul Balassi **
22:00 Remélem legközelebb sikerül meghalnod :) / Sper să mori data viitoare :)* / I Hope You'll Die Next Time – r: Mihály Schwechtje / Ungaria / 2018 / 102’ (Q&A)

Institutul Cervantes**
19:00 Júlia ist / Julia – r: Elena Martín / Spania / 2017 / 96’

  Sâmbătă 22 iunie
Cinema Elvire Popesco
16:30 PARKING – r: Tudor Giurgiu / România / 2019 / 110’
18:30 Júlia ist / Julia – r: Elena Martín / Spania / 2017 / 96’
20:30 Grâce à Dieu / Slavă Domnului! / By the Grace of God – r: François Ozon / Franța / 2019 / 137’

Cinema Muzeul Țăranului
14:00 Remélem legközelebb sikerül meghalnod :) / Sper să mori data viitoare :) / I Hope You'll Die Next Time – r: Mihály Schwechtje / Ungaria / 2018 / 102’
16:00 Happy / Fericit – r: Carolin Genreith / Germania / 2016 / 90’ (doc)
18:00 Buğday / Grâne / Grain – r: Semih Kaplanoğlu / Turcia / 2017 / 127’
20:30 Lazzaro Felice / Fericit ca Lazăr / Happy as Lazzaro – r: Alice Rohrwacher / Italia / 2018 / 120’

Cinemateca Eforie
12:30 Agatha Christie, la reine du crime / Agatha Christie – regina crimei / Agatha Christie – The Queen of Crime – r: André Schäfer, Anna Steuber / Germania / 2017 / 52’ (doc)
14:00 Novecento / 1900 – r: Bernardo Bertolucci / Italia / 1976 / 314’
20:00 The Lives of Others / Viețile altora / Das Leben der Anderen – r: Florian Henckel von Donnersmarck / Germania / 2006 / 137’

Centrul Ceh**
19:00 Stebuklas / Miracolul / Miracle – r: Egle Vertelyte / Lituania / 2017 / 91’

  Duminică 23 iunie
Cinema Elvire Popesco
16:30 Celle que vous croyez / Identitate virtuală / Who You Think I Am – r: Safy Nebbou / Franța / 2019 / 102’
18:30 Sonnenallee / Aleea Soarelui / Sun Alley – r: Leander Haußmann / Germania / 1999 / 101’
20:30 El Reino / Jocuri de putere / The Realm – r: Rodrigo Sorogoyen / Spania / 2018 / 122’

Cinemateca Eforie
14:00 Corée du Nord: les hommes des Kim / Coreea de Nord: oamenii lui Kim / All the Dictator's Men – r: Marjolaine Grappe / Franța-Germania / 2018 / 63’ (doc)
16:00 No sé decir adió / Mi–e greu să spun adio / Can't Say Goodbye – r: Lino Escalera / Spania / 2017 / 96’
18:00 Prima della rivolutione / Înainte de Revoluție / Before the Revolution – r: Bernardo Bertolucci / 1964 / 105’

Cinema Muzeul Țăranului
14:30 Grâce à Dieu / Slavă Domnului! / By the Grace of God – r: François Ozon / Franța / 2019 / 137’
17:00 O Gios tis Sofias / Fiul Sofiei / Son of Sofia – r: Elina Psykou / Grecia / 2017 / 111’
19:30 Gala de închidere - Henry V / Henric al V-lea – r: Kenneth Branagh / Marea Britanie / 1989 / 137’ (copie restaurată)

* Proiecție în prezența invitaților speciali (Q&A)
** Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile. În eventualitatea în care vor interveni modificări în program, acestea vor fi anunțate pe www.ffe.ro și www.facebook.com/ffeRomania

Accesul la proiecțiile programate în sălile centrelor și institutelor culturale partenere din București este gratuit. Biletele pentru filmele proiectate la cinematografe pot fi achiziționate de la casele de bilete ale acestora, sau online, de pe platformele Eventbook (pentru filmele care rulează la Cinema Elvire Popesco și Cinema Muzeul Țăranului), Eventim (pentru filmele de la Cinema PRO) și Kompostor (pentru filmele de la Cinemateca Eforie).

Festivalul Filmului European este organizat de Institutul Cultural Român, cu sprijinul Reprezentanței Comisiei Europene, al Biroului de Informare al Parlamentului European și al Uniunii Cineaștilor din Romania, sub egida EUNIC România, în parteneriat cu ambasadele, centrele și institutele culturale ale ţărilor europene.



Nici un comentariu inca

Pentru a posta trebuie sa fii logat.

Evenimente promovate pe Metropotam

Locuri promovate pe Metropotam

Filme


Cinefili

Star Wars: The Last Jedi?
|Rezultate|Alte sondaje