Cine sunt marii castigatori la premiile Oscar 2017

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Azi noapte a avut loc, la Dolby Theatre din Los Angeles, cea de-a 89-a editie a Premiilor Oscar. Aflata sub semnul miscarii anti-Trump imbratisata de mare parte din cinematografia americana, ceremonia a fost prezentata de Jimmy Kimmel si nu a dus lipsa de surprize.

Oscars.jpg

Desi toata lumea ar fi crezut ca ”La La Land” va primi trofeul pentru cel mai bun film, drama independenta ”Moonlight”, care prezinta maturizarea unui baiat de culoare din Miami, a invins, dovedind si ca Hollywood-ul vrea sa fie mai politically correct decat in alti ani.

Momentul serii a fost chiar cel de final, cand Warren Beatty si Faye Dunaway au declarat castigator filmul ”La La Land”, iar echipa filmului a venit pe scena si a tinut discursuri, dupa care Jimmy Kimmel a urcat pe scena si a corectat anuntul, spunand ca a castigat ”Moonlight”.

spotlight-best-picture-oscars.jpg

”La La Land” a castigat pana la sfarsitul serii 5 dintre cele 14 nominalizari.

Lista completa a castigatorilor:

Cel mai bun film de lungmetraj
Arrival (Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder, David Linde)
Fences (Todd Black, Scott Rudin, Denzel Washington)
Hacksaw Ridge (Bill Mechanic, David Permut)
Hell or High Water (Carla Hacken, Julie Yorn)
Hidden Figures (Peter Chernin, Donna Gigliotti, Theodore Melfi, Jenno Topping, Pharrell Williams)
La La Land (Fred Berger, Jordan Horowitz, Marc Platt)
Lion (Iain Canning, Angie Fielder, Emile Sherman)
Manchester by the Sea (Lauren Beck, Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Kevin J. Walsh)
Moonlight (Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adele Romanski)

main03.jpg
Moonlight

Cea mai bună regie
Damien Chazelle pentru La La Land
Mel Gibson pentru Hacksaw Ridge
Barry Jenkins pentru Moonlight
Kenneth Lonergan pentru Manchester by the Sea
Denis Villeneuve pentru Arrival

la_la_land_6-h_2016_0.jpg

Cel mai bun actor într-un rol principal
Casey Affleck pentru Manchester by the Sea
Andrew Garfield pentru Hacksaw Ridge
Ryan Gosling pentru La La Land
Viggo Mortensen pentru Captain Fantastic
Denzel Washington pentru Fences

ManchesterbytheSea_Trailer.jpg
Manchester by the Sea

Cea mai bună actriţă într-un rol principal
Isabelle Huppert pentru Elle
Ruth Negga pentru Loving
Natalie Portman pentru Jackie
Emma Stone pentru La La Land
Meryl Streep pentru Florence Foster Jenkins

Cel mai bun actor în rol secundar
Mahershala Ali pentru Moonlight
Jeff Bridges pentru Hell or High Water
Lucas Hedges pentru Manchester by the Sea
Dev Patel pentru Lion
Michael Shannon pentru Nocturnal Animals

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Viola Davis pentru Fences
Naomie Harris pentru Moonlight
Nicole Kidman pentru Lion
Octavia Spencer pentru Hidden Figures
Michelle Williams pentru Manchester by the Sea

Fences3.jpeg

Cel mai bun film într-o limbă străină
En man som heter Ove / A Man Called Ove (Suedia, r. Hannes Holm)
Under Sandet / Land of Mine (Danemarca, r. Martin Zandvliet)
Tanna (Australia, r. Martin Butler, Bentley Dean)
Forushande / The Salesman (Iran, r. Asghar Farhadi)
Toni Erdmann (Germania, r. Maren Ade)

Cel mai bun scenariu original
20th Century Women (Mike Mills)
Hell or High Water (Taylor Sheridan)
La La Land (Damien Chazelle)
The Lobster (Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou)
Manchester by the Sea (Kenneth Lonergan)

Cel mai bun scenariu-adaptare
Arrival (Eric Heisserer)
Fences (August Wilson)
Hidden Figures (Allison Schroeder, Theodore Melfi)
Lion (Luke Davies)
Moonlight (Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney)

Cel mai bun film de animaţie (lungmetraj)
Kubo and the Two Strings (Travis Knight, Arianne Sutner)
Moana (Ron Clements, John Musker, Osnat Shurer)
Ma vie de courgette / My Life as a Zucchini (Claude Barras, Max Karli)
La tortue rouge / The Red Turtle (Michael Dudok de Wit, Toshio Suzuki)
Zootopia (Byron Howard, Rich Moore, Clark Spencer)

CfT6AIcUIAAf-jU.jpg
Zootopia

Cea mai bună imagine
Arrival (Bradford Young)
La La Land (Linus Sandgren)
Lion (Greig Fraser)
Moonlight (James Laxton)
Silence (Rodrigo Prieto)

Cea mai bună scenografie
Arrival (Patrice Vermette, Paul Hotte)
Fantastic Beasts and Where to Find Them (Stuart Craig, Anna Pinnock)
Hail, Caesar! (Jess Gonchor, Nancy Haigh)
La La Land (David Wasco, Sandy Reynolds-Wasco)
Passengers (Guy Hendrix Dyas, Gene Serdena)

Cele mai bune costume
Allied (Joanna Johnston)
Fantastic Beasts and Where to Find Them (Colleen Atwood)
Florence Foster Jenkins (Consolata Boyle)
Jackie (Madeline Fontaine)
La La Land (Mary Zophres)

Cel mai bun film documentar (lungmetraj)
13th (Ava DuVernay, Spencer Averick, Howard Barish)
Fuocoammare / Fire at Sea (Gianfranco Rosi, Donatella Palermo)
I Am Not Your Negro (Raoul Peck, Rémi Grellety, Hébert Peck)
Life, Animated (Roger Ross Williams, Julie Goldman)
O.J.: Made in America (Ezra Edelman, Caroline Waterlow)

Cel mai bun film documentar (scurtmetraj)
4.1 Miles (Daphne Matziaraki)
Extremis (Dan Krauss)
Joe's Violin (Kahane Cooperman, Raphaela Neihausen)
Watani: My Homeland (Marcel Mettelsiefen, Stephen Ellis)
The White Helmets (Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara)

Cel mai bun montaj
Arrival (Joe Walker)
Hacksaw Ridge (John Gilbert)
Hell or High Water (Jake Roberts)
La La Land (Tom Cross)
Moonlight (Joi McMillon, Nat Sanders)

Cel mai bun machiaj şi coafură
En man som heter Ove / A Man Called Ove (Eva Von Bahr, Love Larson)
Star Trek Beyond (Joel Harlow, Richard Alonzo)
Suicide Squad (Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini, Christopher Allen Nelson)

Cea mai bună coloană sonoră originală
Jackie (Mica Levi)
La La Land (Justin Hurwitz)
Lion (Dustin O'Halloran, Volker Bertelmann)
Moonlight (Nicholas Britell)
Passengers (Thomas Newman)

Cel mai bun cântec original
Audition (The Fools Who Dream) pentru La La Land (Justin Hurwitz, Benj Pasek, Justin Paul)
Can't Stop the Feeling! pentru Trolls (Justin Timberlake, Max Martin, Shellback)
City of Stars pentru La La Land (Justin Hurwitz, Benj Pasek, Justin Paul)
The Empty Chair pentru Jim: The James Foley Story (J. Ralph, Sting)
How Far I'll Go pentru Moana (Lin-Manuel Miranda)

Cel mai bun film de animaţie (scurtmetraj)
Blind Vaysha (Theodore Ushev)
Borrowed Time (Andrew Coats, Lou Hamou-Lhadj)
Pear Cider and Cigarettes (Robert Valley, Cara Speller)
Pearl (Patrick Osborne)
Piper (Alan Barillaro, Marc Sondheimer)

Cel mai bun film de scurtmetraj (live action)
Ennemis Interieurs (Selim Azzazi)
La Femme et le TGV (Timo von Gunten, Giacun Caduff)
Silent Nights (Aske Bang, Kim Magnusson)
Mindenki / Sing (Kristóf Deák, Anna Udvardy)
Timecode (Juanjo Giménez Peña)

Cel mai bun montaj de sunet
Arrival (Sylvain Bellemare)
Deep Water Horizon (Wylie Stateman, Renee Tondelli)
Hacksaw Ridge (Robert Mackenzie, Andy Wright)
La La Land (Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou)
Sully (Alan Robert Murray, Bub Asman)

Arrival-Amy-Adams-on-alien-ship.jpg
Arrival

Cel mai bun mixaj de sunet
Arrival (Bernard Gariépy Strobl, Claude La Haye)
Hacksaw Ridge (Kevin O'Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie, Peter Grace)
La La Land (Andy Nelson, Ai-Ling Lee, Steven Morrow)
Rogue One: A Star Wars Story (David Parker, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson)
13 Hours (Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, Mac Ruth)

Cele mai bune efecte vizuale
Deepwater Horizon (Craig Hammack, Jason H. Snell, Jason Billington, Burt Dalton)
Doctor Strange (Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli, Paul Corbould)
The Jungle Book (Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Dan Lemmon)
Kubo and the Two Strings (Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean, Brad Schiff)
Rogue One: A Star Wars Story (John Knoll, Mohen Leo, Hal T. Hickel, Neil Corbould)



Nici un comentariu inca vrei sa comentezi?

Evenimente promovate pe Metropotam

Locuri promovate pe Metropotam

Filme


Cinefili

Unde va place sa vedeti filme 3D in Bucuresti?
|Rezultate|Alte sondaje