A inceput Bucharest International Film Festival 2017

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Festivalul Internațional de Film București #BIFF13, cel mai longeviv festival competițional de lungmetraj din Capitală, se va desfășura anul acesta la la Sala Elvire Popesco, Institutul Francez din București, Muzeul Țӑranului Romȃn, Sala Horia Bernea ṣi Clubul Țӑranului.

19511235_1340952635957863_5590897962502326569_n.jpg

Institutul Cultural Român va acorda Marele Premiu - Grand Prix, Premiul pentru cea mai bună regie și Premiul special al juriului, la gala de închidere a festivalului, din data de 2 iulie 2017. Mai multe detalii pe http://b-iff.ro/

Iată programul filmelor BIFF la Sala Elvire Popesco:

Miercuri 28 iunie
19h30 GALA DE DESCHIDERE: The Secret Scripture (1h48)

Joi 29 iunie
◘ 17h30 Lansare de carte “Bricabrac” de Lucian Pintilie (+ proiecție Tertium non datur) Intrarea liberă
❖ 19h30 Competiție: Drôles d’oiseaux / Strange Birds (1h10)
◘ 21h00 Romanian Screenings: Dublu (1h40)

Vineri 30 iunie
◘16h00 Masă rotundă: Scriptwriting cu Rolando Ravello si Laurentiu Damian. Intrarea liberă pe bază de înscriere
❖ 18h00 Competiție: Wulu (1h35)
❖ 20h00 Competiție: Sanpo suru shinryakusha / Before We Vanish (2h09)
❖ 22h45 Competiție: Los Globos / Balloons (1h05)

Sâmbătă 1 iulie
◘ 14h00 Bamui haebyun-eoseo honja / On the Beach at Night Alone (1h41)
◘ 16h00 Geumul / The Net (1h54)
❖ 18h15 Competiție: Gabriel e a montanha / Gabriel and the Mountain (2h08)
❖ 20h45 Competiție: Tesnota / Closeness (Vladimir Balagov)

Duminică 2 iulie
❖15h30 Competiție: Sanpo suru shinryakusha / Before We Vanish (2h09)

19h30 GALA DE ÎNCHIDERE: The Road to Mandalay (1h48)

Programul tuturor locațiilor pe http://b-iff.ro/program-2017

BIFF este organizat de Fundaţia culturală CHARTA în parteneriat cu CNC, Universitea de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale” și Institutul Cultural Român și se află sub patronajul Alteței Sale Regale, Prințul Radu.

19553839_1026211814176398_6750508017254324876_n.jpg

PROGRAM Cinema Muzeul Țăranului

Joi, 29 Iunie
19:00 – ROMANIAN SCREENINGS - CALUP SCURTMETRAJE
20:15 - SEA SORROW, Regie: Vanessa Redgrave

Vineri, 30 Iunie
18:30 – COMPETITION – STRANGE BIRDS, Regie: Antonio Ferreira
20:00 – ROMANIAN SCREENINGS - ANA,MON AMOUR Regie:Călin Peter Netzer

Sâmbătă, 1 Iulie
11:30 – COMPETITION – BALOONS Regie: Mariano Gonzales
13:00 - COMPETITION – CLOSENESS Regie: Vladimir Balagov
16:30 - COMPETITION – WULU Regie: Daouda Coulibaly
19:00 – ROMANIAN SCREENINGS - CALUP SCURTMETRAJE

Duminică,2 iulie
11:30 – COMPETITION – GABRIEL AND THE MOUNTAIN Regie:Felipe Barbosa
15:30 – ROMANIAN SCREENINGS - CALUP SCURTMETRAJE (reluare)
18:00 - THE NET Regie: Kim Ki-Duk
20:00 – ON THE BEACH AT NIGHT ALONE Regie: Hong Sang-soo



Nici un comentariu inca vrei sa comentezi?

Evenimente promovate pe Metropotam

Locuri promovate pe Metropotam

Filme


Cinefili

Care este trilogia preferata?
|Rezultate|Alte sondaje